تاریخچه تزریق بوتاکس

بوتاکس نام تجاری سم باکتری “کلستریدیوم بوتولینوم” است.

سم بوتولینیوم کشنده ترین سم جهان است و سبب بروز مسمومیت های شدید غذایی می شود، تنها 2 کیلوگرم از این سم کشنده برای کشتن ساکنان  این کره‌ی خاکی کافیست. دکتر کرنر پزشک آلمانی اولین کسی بود که در دهه 1820 سم بوتولیسم را در فرآورده های گوشتی کشف کرد و  اولین بار در اوایل دهه 1980 یک چشم پزشک در آمریکا نشان داد که این سم در درمان انحراف چشم مفید و بی خطر است. اما اثرات درمانی بوتاکس فراتر از آن بود. در سال 1988 شرکت داروسازی آلرگان حق توزیع سم بوتولیوم نوع A را به دست آورد و یکسال بعد سازمان غذا و داروی امریکا تاثیر این سم در درمان پلک زدن عصبی و انحراف چشم را تایید کرد.  با ادامه تحقیقات هر روز جنبه دیگری از اثرات درمانی بوتاکس مشخص شد و در هزاره اخیر اثر بوتاکس در زیبایی مورد توجه قرار گرفته است.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

در پزشکی مقادیر مشخصی از سم بوتاکس خالص به صورت رقیق و استریل برای اهداف زیبایی یا درمانی به کار می رود. پس از تزریق بوتاکس در محلی که پزشک متخصص و متبحر آن را مشخص می کند، تجزیه دارو آغاز می شود و با کاهش حرکت عضلات از طریق بلوک ایمپالس عصبی و فلج کردن ماهیچه باعث شل شدن آن می شود و سبب می گردد تا سطح پوست به تدریج صاف شود و چروک های متوسط تا شدید ناپدید شوند. با توجه به طول مدت اثر دارو و نظر پزشک فواصل تزریق دارو تعیین می گردد.

زمان اثر کردن بوتاکس چقدر طول می کشد؟

بلافاصله بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز تا ده روز طول می کشد تا بهبودی یابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد .

کاربرد بوتاکس در زیبایی

چین و چروک های پوستی به مرور زمان در اثر عواملی متعددی همچون تغییرات سلولی، کاهش کلاژن سازی پوست، آسیب ناشی از رادیکال های آزاد، تماس با نور خورشید، استرس و … ظاهر می شوند.

 • استفاده از بوتاکس می تواند با از بین بردن چین و چروک هایی دینامیک (ناشی از حرکت ماهیچه)
 • جلوگیری از پیشرفت و توسعه چین و چروک های استاتیک (ناشی از کاهش کشسانی پوست)؛
 • بالا کشیدن گوشه لب های آویزان؛
 • رفع خطوط پاکلاغی در اطراف چشم
 • بهبود حالت چهره و ابرو؛
 • جلوگیری از دیده شدن بیش از حد لثه در هنگام خندیدن؛
 • بالاتر بردن نوک بینی، از دیگر کاربردهای بوتاکس در زمینه زیبایی است.

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

 • رفع تعریق زیاد در کف دست و پا و زیر بغل (هیپروهیدروزیس)؛
 • تحلیل عضله و کوچک کردن عضله در ساق پا؛
 • رفع دندان قروچه با کاهش حجم عضلات مسئول جویدن
 • درمان کجی گردن با رفع انقباض عضلات گردن (تورتیکولی)؛
 • درمان کمردرد؛
 • درمان پلک زدن بیش از حد و غیر قابل کنترل (بلفارواسپاسم) ؛
 • .رفع سفتی و اسپاسم عضلات ناشی از پارکینسون و فلج مغزی
 • درمان میگرن و سردردهای تنشی و خوشه ای

در نهایت باید گفت دوز مورد نیاز بوتاکس، محل صحیح تزریق ، تعداد دفعات تزریق و… بستگی به شرایط هر بیمار دارد و این کار تنها باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

کرم شبه بوتاکس

بوتاکس یکی از روش هایی برای جوانسازی پوست است که به دلیل هزینه نسبتا بالای آن همه افراد نمی توانند آن را انجام دهند. به همین دلیل به دنبال روش های جایگزین بوتاکس هستند. در این میان، کرم هایی برای جایگزین بوتاکس وجود دارند .

در اینجا باید اشاره کنم که امروزه داروهایی شبیه بوتاکس ساخته شده‌ که شامل پروتئین ‌های قابل نفوذ به پوست هستند و عملکردی شبیه بوتاکس دارند و عضلات را شل می ‌نمایند. این داروها شامل argireline و پپتید syn-Ake هستند که اگرچه به موثر است اما باید توجه داشت اگر بخواهیم این اثر را با تزریق بوتاکس مقایسه کنیم، نمره‌اش 5 در برابر 20 است.

با این داروها حداکثر می ‌توان میزان ماندگاری فلج عضلات حاصل از تزریق بوتاکس را مدتی طولانی ‌تر کرد، پس هرگز نباید انتظار داشت فردی که داروهای شبیه بوتاکس را استفاده می ‌کند، نتیجه ‌ای مشابه فردی که بوتاکس تزریق می ‌کند، داشته باشد.

آرژپرلین (Argireline)با عملکردی مشابه بوتاکس :

پوست انسان سطحی منحصر به فرد و در معرض تغییرات طبیعی است همزمان با ایفای نقش خود به عنوان سد دفاعی بدن تعداد مولکولهایی را که قادر به نفوذ در بدن انسان هستند کاهش می دهد.

به خاطر کوچک بودن اندازه Argireline و بر اساس غلظت آن به راحتی می تواند به داخل پوست انتقال یابد . در صنعت محصولات زیبایی این ماده به منظور اجتناب از تزریق و خطرات جانبی آن استفاده می شود . ماده ای که همزمان اثرات بوتاکس در پوست را باز تولید می کند.

Argireline از دو راه این عمل را انجام می دهد :

 • کمک به جلوگیری از انقباض فیبروبلاست ها
 • کشش اعمال شده بر روی رشته های کلاژن را به واسطۀ چسبیدن انتخابی به سیستم مابین فیبروبلاست و رشته های کلاژن در درم کاهش می دهد و به این ترتیب پوست انقباض های بیشتری را از عضلات قرار گرفته در زیر آن تحمل نمی کند.

جنیستئین (GENISTEIN) با اثر پرکنندگی:

افزایش سن بر روی کمیت و کیفیت اسید هیالورونیک تولید شده توسط سلولهای فیبروبلاست تأثیر گذار است . Genistein (عصارۀ برگ شیرین بیان) توانایی در تحریک ساخته شدن پروتئین های اصلی درم (کلاژن ، الاستین و به طور مشخص اسید هیالورونیک) را دارد.

 

● Genistein چگونه عمل می کند؟

Genistein عمل یک پیغام بر سلولی را تقلید می کند که منجر به آغاز سلسله واکنشهایی می شود که منجر به تحریک پروسه ساخته شدن پروتئین های درم توسط فیبروبلاست ها می شود.

کرم‌های شبه بوتاکس که حاوی تری‌ هگزاپپتید‌‌ هستند‌‌ از موارد‌‌ی‌اند‌‌ که امروز به فراوانی استفاد‌‌ه می‌شوند‌‌. این کرم‌ها نیز برخلاف نامشان نمی‌توانند‌‌ مشابه بوتاکس باعث فلجی عضله شود‌‌ ولی می‌تواند‌‌ با ایجاد‌‌ شلی روی بافت‌ها و چروک‌ها به ترمیم آنها سریع‌تر کمک کند‌‌ ولی معمولاً د‌‌ر سنین بالاتر استفاد‌‌ه می‌شود‌‌.

میزان تاثیر گذاری این کرم ها

با وجود اینکه غالب این محصولات قیمت بالایی دارن، در کاهش چروک دور چشم به اندازه تزریق بوتاکس موثر نیستن چرا که عمق تاثیر اونها فقط در ناحیه اپیدرم و قسمت فوقانی درم هست.

محصولات و کرم های شبه بوتاکس اگه قبل از بروز چین و چروک استفاده شوند، نیاز شما رو به تزریق بوتاکس در ده سال آینده به تعویق می اندازند .

دیگر ویژگی ها کرم شبه بوتاکس

 • پرکننده چروک با عملکرد مشابه بوتاکس
 • ممانعت از انقباض ناخواسته ماهیچه های صورت و رفع چین و چروک های ناشی از آن توسط ترکیبات شبه بوتاکس
 • ضد چروک قوی و پرکننده چروک های عمیق توسط اسید هیالورونیک
 • طولانی تر کردن اثر تزریق بوتاکس

(نتایج مثبت درمان بعد از ۳۰ روز مشاهده می شود)