آیا می‌دانید کدام ترکیب‌های شیمیایی برای پوست شما مفید و کدامیک برایتان مضر است؟ با خواندن این مقاله، خودتان مشاور زیبایی خودتان خواهید شد و می‎‌توانید بهترین محصول را برای پوست‌تان انتخاب کنید.

دایمتیکون

دایمتیکون (Dimethicone) یکی از انواع سیلیکون ها است که در داروسازی و محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارد .

دایمتیکون ها با طیف گسترده‌ای از حلال‌های لوازم‌آرایشی سازگار هستند و هنگامی که با سیلیکون‌ها مخلوط می‌شوند، به ویژه موثرتر می‌شوند. ویسکوزیته‌های پایین دارای تنش‌های سطحی پایین‌تر و بیشتر در روغن‌های معدنی، استرهای سبک و عوامل خشک‌کننده بکار می‌روند. با توجه به این ویژگی‌ها، دایمتیکون‌ها به طور گسترده‌ای در کرم‌های پوستی، لوسیون‌های آفتابی، تهویه‌مو، روغن‌حمام، فوم اصلاح، شامپو و غیره استفاده می‌شود .

خواص دایمتیکون

  • بهبود بخشیدن و صیقلی کردن بافت پوست با استفاده از خاصیت سیال بودن
  • کمک به پر شدن منافذ و خطوط ریز پوست
  • مدافع پوستی در برابر آلودگی های زیست محییطی
  •   محافظت از جوانی پوست
  • جلوگیری از سوزش، خشکی و بهبود زخم
  • مراقبت از موهای نازک و کم عمر

دایمتیکون چه کاربردهایی دارد؟

تابحال از کرم‌ها و سرم‌هایی که روی پوست حالت ابریشمی دارند و پوست را صاف و مات می‌کنند، استفاده کردید؟ آن محصول احتمالاً حاوی دایمتیکون یا سایر انواع سیلیکون بوده است. دایمتیکون به خاطر خاصیت سیال بودن، بافت پوست را بهبود می‌بخشد و آن را صیقلی می‌کند. این ترکیب شیمیایی به پر شدن منافذ و خطوط ریز هم کمک می‌کند و به همین خاطر گاهی اوقات در ترکیب کرم‌های آرایشی هم پیدا می‌شود. دایمتیکون ملکول‌های بزرگی دارد و به همین خاطر می‌تواند یک مانع پوستی باشد و نگذارد آلودگی‌ها به پوست برسد. اگرچه دایمتیکون بیشتر برای محافظت از پوست استفاده می‌شود اما قابلیت درمان زخم و خشکی را هم دارد.

دایمتیکون چه فواید و مضراتی دارد؟

برخی از متخصصان پوستی معتقدند دایمتیکون منافذ پوستی را مسدود می‌کند و وضع پوست‌های مستعد جوش را بدتر می‌کند. ضمن اینکه برخی از مصرف‌کنندگان بافت ابریشمی این محصولات را دوست ندارند. این را هم بگوییم که دایمتیکون در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست نقش تقویت کننده دارد و تاثیرگذاری سایر ترکیبات را به حداکثر می‌رساند. همانطور که قبلاً گفتیم دایمتیکون خاصیت مات‌کنندگی دارد و به همین خاطر برای پوست‌های چرب یا با منافذ بزرگ بسیار مناسب است. در کرم‌های پوستی از دایمتیکون برای جلوگیری از سوزش، خشکی و بهبود زخم استفاده می‌شود. این ترکیب بخاطر داشتن مولکول‌های بزرگ در حفظ رطوبت پوست هم بسیار موثر است. انتخاب بین سیلیکون و دایمتیکون بیش از هر عامل دیگری به نوع پوست و ترجیحات مصرف‌کننده بستگی دارد.

مراقبت از موهای نازک با استفاده از سیلیکون

موهای نازک و کم عمر یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد به متخصصان پوست و مو بوده و همیشه باعث ناراحتی افراد می شود. اما مساله آنجاست که خانم ها اطلاعات کمی در خصوص راه و روش های تقویت موی سر دارند.

نرم کننده های قوی فقط باعث افزایش انعطاف موها می شوند. بنابراین بهتر است نرم کننده های حاوی سیلیکون را انتخاب کنید، نظیر دایمتیکون و سایکلومتیکون.

این نرم کننده ها تارهای مو را با یک غشای نازک می پوشانند و باعث جدا شدن تارهای مو از هم می شوند. بنابراین موهای پرپشتی به ما می دهند که چرب هم به نظر نمی رسد. سیلیکون این محصولات حتی بعد از شست و شوی کامل با آب نیز بر سطح مو باقی خواهد ماند.

پرایمر و زیر ساز آرایش

زیرساز، پایه ی اصلی برای زیرسازی و آرایش است. و  باعث یکنواختی و دوام آرایش می‌شود. مواد این ماده در کرم، ژل و پودرهای آرایشی وجود دارند. با این حال که مرطوب‌کننده‌ها هم پوست را نرم می‌کنند، ولی زیرساز پوست را جهت استفاده از مرطوب‌کننده ی رنگی یا کرم‌های آرایشی آماده می‌کند. و پایه‌ای برای دوام آن‌ها در طول روز آماده می کند. مواد تشکیل دهنده زیرساز ها، پلیمرهایی هستند برپایه ی سیلیکون مثل دایمتیکون. چون این مواد تأثیر نرم‌کنندگی بی نظیری دارند. اما کسانی که آکنه های چرکی و دیگر مشکلات پوستی دارند، باید قبل از مصرف، با متخصص پوست مشورت کنند. همچنین باید این محصول را ابتدا امتحان کنند تا از احتمال داشتن حساسیت به دایمتیکون آگاهی یابند .