هومکتانت ها آب را از محیط اطراف جذب کرده و به سطح پوست یا مو می آورند. هومکتانت ها برای انواع پوست به خصوص پوست های خشک یک ترکیب حیاتی به شمار می آیند.

هومکتانت یا مواد جاذب الرطوبه، از پرمصرف ترین ترکیبات مرطوب کننده بوده و به طور گسترده در فرآورده های پوست و مو به کار می روند.این مواد،ترکیباتی محلول در آب هستند که دارای توانایی بالایی در جذب آب می باشند. هومکتانت ها در واقع موادی هستند که وجود مقادیر زیاد آنها در یک فرآورده باعث می شود

که شخص مصرف کننده احساس خیسی و رطوبت کند. هومکتانت ها می توانند آب را از اتمسفر و همینطور از لایه های داخلی اپی درم جذب نمایند.اگر چه این ترکیبات قادر به جذب آب از محیط بوده و از این طریق پوست را آبدار(آبرسانی) می کنند،ولی در شرایط هوای خشک و رطوبت کم اتمسفر، ممکن است آب را از لایه های عمیق تر پوست گرفته و تبخیر نمایند و متعاقبا شرایط خشکی پوست را بدتر کنند.به این دلیل در فرمولاسیون فرآورده های مرطوب کننده، هومکتانت ها را با ترکیبات مسدود کننده منافذ پوستی به کار می برند تا اثربخشی بهتری به دست آید.مواد هومکتانت به علت اینکه هیچگونه اثر چربی، سنگینی و مسدود کنندگی به همراه ندارند،مناسب ترین مواد مرطوب کننده در محصولات فاقد چربی و فرآورده های مخصوص پوست های چرب و مختلط می باشند .

رایج ترین هومکتانت ها شامل گلیسیرین گیاهی، عسل، اوره، سوربیتول، هیالورنیک اسید، لسیتین و لاکتیک اسید می شوند.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید نوعی کربوهیدرات می باشد که به طور طبیعی در بدن انسان ساخته می شود. هیالورونیک اسید کربوهیدراتی با زنجیره بالا می باشد و می تواند با آب ترکیب شده و حالتی چسبناک و ژله مانند ایجاد کند. ژل تولید شده یکی از مهم ترین ترکیباتی است که در طب امروز و در تحقیقات بالینی متعدد مورد استفاده و مطالعه قرار دارد و در زمینه های مختلف پزشکی از جمله پوست بسیار مورد توجه می باشد. هیالورونیک اسید می تواند با آب ترکیب شده و در بخش های مختلف بدن از جمله مفاصل (هیالورونیک مفصلی) و ماهیچه ها به عنوان لوبریکانت عمل کند.

تحقیقات نشان داده است که هیالورونیک اسید بهترین ماده برای آبرسانی به پوست است. هیالورونیک اسید توانایی آن را دارد که تا ۸ برابر وزن خود، آب درون خودش نگه دارد. به همین جهت، بهترین دوای درد پوستهای خشک و کم آب می باشد. پوستی که آب خود را از دست بدهد، چروک می شود و در واقع پوست پیر محسوب می شود. هیالورونیک اسید آب از دست رفته پوست را به آن باز میگرداند و به همین دلیل چروکهای پوست را باز می کند. جالب است بدانید اسید هیالورونیک یک “ماده مغذی هوشمند” است این بدین معناست که اسید هیالورونیک می تواند با درنظر گرفتن شرایطی مانند رطوبت هوا، مقدار رطوبت مجذوب را تنظیم کند. بطور مثال در شرایط آب و هوایی مرطوب که پوست به آبرسانی کمتری نیاز دارد، مقدار متناسب مورد نیاز آب برای پوست جذب میکند.

خواص هیالورونیک اسید در فولیکول های مو و کف سر

فولیکول های مو و خود مو مشتقاتی از بافت پوست هستند. دو لایه متمایز پوستی وجود دارد، یکی اپیدرم که لایه بیرونی و محافظتی محسوب می شود و دیگری لایه درم که در بخش عمیق تر قرار دارد و به آرایش ساختاری پوست کمک کرده که فولکیول های مو در این قسمت قرار دارند. لایه درم متشکل از بافت پیوندی می باشد که با مایعی ژلاتینی پوشیده شده است. این لایه تغذیه و هیدراسیون مناسب لایه های عمیق را در پوست سر به عهده دارد. نتیجه این ساختار داشتن موهایی شاداب و رطوبت رسانی مناسب پوست سر می باشد. وجود ترکیب هیالورونیک اسید در پوست سر می تواند در فرایند رطوبت دهی پوست سر و موها دخالت داشته باشد.

هیالورونیک اسید در لب ها

لب ها در اصل ساختاری ماهیچه ای دارند که با استفاده از پوست پوشیده شده است. لایه درم در پوست متشکل از بافت پیوندی و ترکیبات آن یعنی هیالورونیک اسید و کلاژن می باشد که سبب ساختار و شکل مناسب لب ها می گردد. هیالورونیک اسید که با آب متصل می شود منجر به ایجاد مایع ژلاتینی می گردد. این ماده ژلاتینی سبب هیدراته شدن بافت و حفظ کلاژن می شود. در نتیجه ظاهری سالم ایجاد خواهد شد.

هیالورونیک اسید در پوست

هیالورونیک اسید به فراوانی و به طور طبیعی در پوست بدن یافت می شود. بیشترین غلظت هیالورونیک اسید در بدن مربوط به پوست می باشد. تقریبا 50% هیالورونیک اسید موجود در بدن در پوست یافت می گردد. هیالورونیک اسید در پوست هم در درم و هم در لایه های اپیدرم وجود دارد. پوست های جوان و شاداب حاوی مقادیر بالایی از هیالورونیک اسید می باشند. هیالورونیک اسید در پوست سبب می شود پوست جوان و سالم باقی بماند. با افزایش سن توانایی پوست در تولید هیالورونیک اسید کاهش می یابد.

فیلرهای ضد چروک حاوی هیالورونیک اسید

فیلرهای پوستی یا فیلرهای درمال خطوط موجود در چهره را کاهش داده و منجر به کاهش تاثیرات ناشی از پیری در پوست می شود. فیلرها در اصل بافت های نرم قابل تزریقی هستند که چروک ها را پر می کنند و ظاهر نرم و یکنواخت به پوست می بخشند. با افزایش سن مقدار ترکیبات طبیعی پوست و از جمله هیالورونیک اسید کاهش می یابد. ماهیچه های پوستی در این حالت به هم نزدیک تر شده و بیشتر نزدیک به سطح پوست بدن فعالیت می کنند در نتیجه خطوط کوچکی روی پوست پدیدار می گردد.

استفاده از فیلرهای پوستی در بخش های مختلف صورت می تواند به نرم شدن و محو تر شدن چروک ها کمک کند، جای اسکارها را تعدیل نماید و به طور کلی علائم پیری ناشی از سن را کاهش دهد.

یکی از فیلرهایی ضد چروک بسیار پر طرفدار فیلر هیالورونیک اسید می باشد. تاثیرات جانبی ناشی از فیلر هیالورونیک اسید شامل قرمزی، تورم و کبودی در محل تزریق می باشد. پس از تزریق ممکن است فیلر هیالورونیک اسید به صورت توده هایی زیر پوست به نظر بیاید که در طول زمان این عارضه نیز برطرف می گردد.

ممکن است این سوال به ذهن برسد که فیلرهای هیالورونیک اسید چه مدت تاثیرات خود را روی پوست حفظ می کنند؛ زیرا اغلب فیلرها در طول زمان توسط بدن جذب می گردند. باید اظهار داشت تاثیرات حاصل از فیلرهای هیالورونیک اسید حدود یک تا دو سال باقی می ماند. برخی تحقیقات نشان داده است تکرار تزریقات می تواند بدن را در تولید طبیعی کلاژن تحریک کند. در نتیجه تعداد خطوط پوستی کاهش خواهد یافت. بنابراین به نظر می رسد برای دریافت نتایج مطلوب در طول زمان به دریافت فیلرهای کمتری نیاز خواهد بود.

هیالورونیک اسید چه کاربردی برای انسان دارد؟

امروزه هیالورونیک اسید در تزریق های زیبایی مثلا برای پر کردن خط اخم و خط خنده، برای پر کردن سینه یا باسن، برای برجسته کردن لب و گونه بکار می رود. این تزریق های زیبایی تا حدود ۸-۱۰ ماه دوام دارد و بعد این ماده جذب می شود و دیگر بصورت برجسته دیده نمی شود.

متاسفانه با افزایش سن، مقدار هالونیک اسید در پوست کم می شود و پوست به سمت پیر شدن می رود. بنابراین برای بازیابی جوانی و طراوت پوست باید هیالورونیک اسید را به پوست بازگردانیم. خشکی پوست، شوره سر، خشکی چشم ها و خشکی لب و شل شدن پوست با پیری پوست همراه است ؛ زیرا مولکول های سالم در پوست ما برخی از توانایی خود را برای اتصال و حفظ آب را از دست می دهند. این نه تنها باعث خشکی می شود ، بلکه حجم پوست را کاهش می دهد .  پیری پوست از طریق پیری ذاتی و پیری بیرونی به وجود می آید ، به این معنی که تماس روزانه ما با آلاینده ها و تماس پوست و چشم با اشعه UV ، همراه با “روند طبیعی پیری” ، ارتباط سلول پوست با پروتئینهای بدن را کم میکند و تخریب پوست را حاصل میشود .

توانایی منحصر بفرد هیالورونیک اسید چیست؟

مهمترین خصوصیات هیالورونیک اسید، توانایی جذب و نگهداری بالای آب است. همین عامل باعث می شود پوستی که به میزان کافی هیالورونیک اسید داشته باشد، عاری از چروک باشد. هیالورونیک اسید یک ماده بسیار ارزشمند برای جوانی پوست است که پزشکان متخصص پوست ارزش آن را می دانند و استفاده های زیادی در بازیابی زیبایی افراد از آن می کنند.

هیالورونیک اسید چگونه وارد بدن می شود؟

    از طریق خوراکی:

    هیالورونیک اسید در بسیاری از مواد غذایی موجود می باشد. بطور مثال گوشت گاو، سبزیجات برگ‌دار و سویا حاوی هیالورونیک اسید می باشد. وقتی تولید استروژن افزایش یابد میزان اسید هیالورونیک نیز بالا می‌رود. سبزیجاتی که زینک زیادی دارند مثل اسفناج، چغندر و همچنین حبوبات نیز گزینه‌های خوبی هستند زیرا کمبود اسید هیالورونیک معمولا در کسانی دیده می‌شود که زینک بدن‌شان کاهش یافته است. سبزیجاتِ حاوی نشاسته مثل سیب‌زمینی سفید و شیرین، نخود سبز و هویج، باعث تولید اسید هیالورونیک می‌شوند. علاوه بر سبزیجات و گوشت، دانه هایی مانند بادام و آجیل ها نیز منبع خوبی از هیالورونیک اسید هستند. منیزیم یکی از ترکیبات اصلی هیالورونیک اسید است. بنابراین در صو رتیکه مواد غذایی حاوی زینک استفاده کنید، به تولید هیالورونیک اسید در بدنتان کمک می کنید. مثل گوجه فرنگی، توت فرنگی، آناناس و کدو