پوست ضمن اینکه پوشش خارجی و محافظ بدن می‌باشد همچون آیینه‌ایست که بسیاری از فعل‌وانفعالات داخلی بدن را نیز نمایان می‌سازد. سلامت اعضاء داخلی بدن و شرایط مناسب محیطی در انواع پوست تأثیر مستقیم دارند. عدم سلامت اجزاء داخلی بدن و شرایط نامناسب محیطی می‌توانند موجبات ناراحتی‌های پوستی شده و به‌صورت جوش،لک،بریدگی،رنگ و غیره روی پوست ظاهر شوند. ناراحتی‌های روحی هم پوست را کدر و خسته نشان می‌دهند. پس پوست لطیف و شاداب و سالم نه‌تنها مهم‌ترین عامل زیبایی یک فرد بلکه نشان‌دهنده سلامت جسم و روح او نیز بشمار می‌رود .

باید توجه داشت شناخت انواع پوست بدان سبب مهم است که هر پوستی نیاز به‌نوعی مراقبت و احتیاج به مصرف مواد بهداشتی و آرایشی خاصی نیز دارد. آگاهی داشتن از چگونگی نیاز پوست باعث آن می‌شود که هم ازنظر نگهداری و هم حفظ سلامت نتیجه مطلوب به دست آید و هم از مصرف برخی مواد آرایشی بی‌فایده و شاید هم زیان‌بار جلوگیری گردد .

 •  برای داشتن پوستی سالم و شاداب متخصصین زیبایی مطالبی را مطرح و توصیه‌هایی نموده‌ا‌ند که در زیر به شمه‌ای از آن‌ها اشاره‌ می‌شود .

خواب

به‌قدر کافی بخوابید تا پوستی شفاف و چشمی خوش‌حالت و روحیه‌ای شاد داشته باشید. هورمون‌هایی که مشغول بازسازی سلول‌های فرسوده و خسته پوست هستند هنگام خواب فعال‌تر می‌شوند؛ بنابراین کمبود خواب پوست را بی‌حال و خسته و رنگ را کدر می‌نماید.

آرامش

سعی کنید برای مسائلی جزئی آرامش خود را از دست نداده و بیهوده عصبی نشوید زیرا عضلات پوست صورت هنگام ناراحتی‌های عصبی بهم کشیده شده و دچار چین‌وچروک زودرس می‌شود.

نوشیدن آب

نوشیدن آب به مقدار زیاد می‌تواند عامل مؤثری برای سلامت و زیبایی پوست باشد. از نوشیدن زیاد چای و قهوه خودداری نمایید.

مواد آرایشی

پوست صورت را زیر قشری از مواد آرایشی مستور نکنید و اجازه دهید پوست بتواند نفس بکشد.

نظافت

پیوسته پوست را تمییز نگه‌داشته و برای شستشوی آن از صابون‌های بی عطر و ملایم استفاده نمایید و اصولاً به نظافت شخصی توجه داشته باشید.

تغذیه

تغذیه مناسب و استفاده کردن از میوه و سبزی‌های تازه به‌طورکلی سلامت شخص را تضمین و درنتیجه اثر مستقیم و مطلوبی روی پوست می‌تواند داشته باشد.

آب رساندن به پوست

رطوبت پوست حائز اهمیت بسیار است چون آب موجود در سلول‌های پوست باعث شادابی طراوت و جوانی آن می‌شود؛ بنابراین بعد از سن ۲۵ سالگی که به‌طور طبیعی رطوبت پوست کم می‌شود کرم‌های مرطوب‌کننده پایه و اساس جوانی پوست بوده و مصرف آن‌ها در طول روز بسیار مهم است. چون آب جذب پوست نمی‌گردد کرم‌های رطوبتی را به‌گونه‌ای ساخته‌اند که آب همراه با مواد قابل‌جذب می‌تواند تا حدودی از طبقات مختلف پوست عبور کرده و باعث آب رساندن به سلول‌های پوست گردند که درنتیجه از خشکی و کم‌آبی آن جلوگیری می‌نمایند. به علت اینکه وقت مناسب استفاده کردن از کرم‌های مرطوب‌کننده در طول روز می‌باشد آن‌ها را کرم روز هم می‌گویند.

مراقبت از پوست های خشک

پوست خشک می‌تواند شکننده باشد و همچنین مستعد خارش و یا التهاب است. چنانچه پوست خیلی خشک باشد، می‌تواند حالت زبر (خشن) و پوسته پوسته به خود بگیرد، این حالت خصوصا می تواند در پشت دست‌ها، بازوها و پاها مشاهده شود.

در صورت عدم مراقبت های مناسب و یا دارا بودن هر یک از موارد زیر، خشکی پوست تشدید می‌شود:

 • بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی
 • آب و هوای محل زندگی نظیر قرار گرفتن در آفتاب، سرما و باد
 • قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض اشعه فرابنفش به منظور برنزه سازی پوست
 • میزان گرمای درون منزل
 •   حمام‌ های داغ و طولانی مدت
 • ترکیبات موجود در صابون ها، مواد آرایشی و بهداشتی و پاک کننده‌ها (که توسط فرد استفاده می‌شود)

با رعایت نکات زیر می ‌توانید پوستی خشک و در عین حال شاداب و با طراوت داشته باشید:

 •   زمان حمام و دوش را کوتاه کرده و بیش از یک بار در روز، دوش نگیرید.
 • از صابون ‌ها و پاک کننده های دارای ترکیبات ملایم استفاده کنید و از مصرف صابون های دئودورانت بپرهیزید.
 • حتما پس از پایان استحمام از یک مرطوب کننده استفاده کنید. برای پوست خشک، استفاده از کرم ها و پمادها مناسب تر از لوسیون ها می باشد.
 •   بهتر است در طول روز بخور گرفته و نگذارید محیط داخل خانه بیش از حد گرم شود.
 • هنگام استفاده از مواد شوینده، حلال‌ ها و شوینده های خانگی، حتما از دستکش استفاده کنید.

در ادامه مولفه های کلیدی مراقبت از پوست های خشک را ذکر می کنیم:

استفاده از تمیز کننده ها: برای پوست های خشک سعی کنید از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید سعی کنید شب ها آن را با یک محلول ملایم بشویید. شما دیگر نیازی ندارید صبح مجددا این کار را تکرار کنید. پاک کننده های ملایم برای همه پوست ها مناسب هستند. اما برای پوست ها خشک این نوع پاک کننده ها بسیار سودمندتر از پاک کننده های قوی هستند.

استفاده از رتینول : این کرم ها و محصولات موضعی به عنوان محصولات ضد پیری شناخته می شوند. رتینول می تواند برای پوست های خشک بسیار خوب باشد. “با وجود تمام این مزایا، همه افراد مبتلا به پوست های خشک به دلیل حساسیت به محصولات رتینول نمی توانند از این محصول استفاده کنند. البته برخی از افراد ترجیح می دهند که با این وجود نیز از این محصولات استفاده کنند. در این شرایط  اگر پوست تحریک شود، می توان تعداد دفعات استفاده را کاهش داد.”

استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک: یکی از محصولاتی که می توانید از آن به عنوان روش های مراقبت از انواع پوست استفاده کنید، محصولات حاوی اسید هیالورونیک است. این مولکول بسیار هیگروسکوپیک است به طوری که آب را در اطراف خود جمع می کند.

استفاده از مرطوب کننده: کرم های لایه بردار، محصولاتی هستند که یک لایه سطحی از روی پوست را بر می دارند. به این ترتیب ممکن است رطوبت سطحی پوست ها خشک کمتر شود. در این شرایط باید سعی کنید از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کنید. با این کار پوست را بازسازی خواهید کرد. زمان انتخاب مرطوب کننده به دنبال مرطوب کننده هایی بروید که حاوی فسفولیپید، کلسترول و اسید های چرب ضروری هستند.برای مرطوب کردن پوست در طول روز از کرم مرطوب کننده ضد آفتاب با عیار حفاظتی 30 استفاده کنید و برای مرطوب کردن پوست در شب کرم مرطوب کننده ساده استفاده کنید.

 • نکته ای که در مورد مراقبت از پوست ها خشک باید به آن توجه کرد این است که اگر از محصول جدید استفاده می کنید، چند روز صبر کنید تا واکنش پوستتان را نسبت به آن مشاهده کنید و هرگز چند محصول را به صورت همزمان استفاده نکنید.
 • از محصولات آرایشی و بهداشتی ملایم برای پاک کردن پوست استفاده کنید. از محصولات دارای الکل و عطر و اسانس دوری کنید چرا که پوست را به شدت خشک و تحریک می‌کنند. محصولات دارای صابون می‌توانند پوست شما را به شدت خشک کنند. سعی کنید شامپو بدن و پن غیرصابونی را جایگزین مایع صابون، شامپو بدن و صابون حمام کنید. سعی کنید هنگام کار با مواد تمیز کننده حتما از دستکش استفاده کیند. کرم، روغن و پماد عملکرد بهتری در پوست خشک نسبت به لوسیون‌ها دارند. اگر آب و هوای محل زندگی شما گرم و خشک یا سرد و خشک است از دستگاه بخار و رطوبت ساز خانگی در تمام فصول استفاده کنید.

مراقبت از پوست های چرب

میزان چرب بودن پوست شما با تغییر فصل‌ها و آب و هوا در ارتباط است. عواملی که سبب تشدید چرب بودن پوست می‌شوند به شرح ذیل هستند

 • بلوغ و یا سایر اختلالات هورمونی
 • استرس
 • گرما یا رطوبت بیش از حد

برای مراقبت از پوست چرب خود همیشه به نکات زیر توجه کنید:

    برای مراقبت از پوست خود از محصولات آرایشی و بهداشتی ای استفاده کنید که بر روی آنها کلمه “noncomedogenic” درج شده باشد، به این معنی که مسدود کننده منافذ پوست نخواهد بود. اگر پوست روغنی و چربی دارید، به زمان زیادی برای پیدا کردن محصولات مراقبت از پوست نیاز ندارید. زیرا همان طور که گفته شد این نوع پوست ها کمتر تحریک می شوند. چالش مهم در مورد مراقبت از این پوست ها، کنترل چربی اضافه آن است

 •     بیش از دو بار در طول روز صورت خود را نشویید.
 • از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید.
 • هرگز جوش های پوستی را فشار ندهید. بهبود یافتن این جوش ها به زمان نیاز دارد.

استفاده از تمیز کننده ها: افرادی که پوست های چرب یا آکنه دار دارند باید صبح ها و عصرها یعنی دو بار در روز پوست خود را با پاک کننده ملایم شستشو دهند.

استفاده از اسید سالیسیلیک: یک محصول حاوی اسید سالیسیلیک  بدون الکل مانند پد Stridex یا یک پاک کننده ضدعفونی کننده حاوی اسید سالیسیلیک را روی مناطق چرب پوست خود بمالید. این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

استفاده از رتینول: محصولات حاوی رتینول علاوه بر کاهش تولید چربی، به کاهش ظهور منافذ بزرگ روی پوست نیز کمک می کند. این محصولات انتخاب خوبی جهت جلوگیری از پیری برای کسانی است که دارای پوست های چرب هستند. این افراد نسبت به کسانی که پوست های خشک دارند، کمتر احتمال دارد که پوستشان با مصرف این محصولات تحریک شود.

استفاده از مرطوب کننده: برای پوست های چربی از یک مرطوب کننده بدون روغن حاوی SPF 30 استفاده کنید.

 • مهم است که پوست چرب به طور کنترل شده و ملایم لایه‌برداری شود چرا که تولید بیشتر چربی می‌تواند به دلیل پوست‌های مرده باشد. اصلا به سراغ شوینده صورت و پاک کننده آرایش قوی یا لیف‌های قوی نروید! برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند مانند ماسک‌های لایه بردار ملایم یا لیف صورت نرم استفاده کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان را کنار نگذارید، انواع پوست‌‌ها به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند. اما شما باید از کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید و برای پاک کردن پوست چرب نیز به جای استفاده از شیر پاک کنن و روغن پاک کننده، از آب پاک کننده و تونر استفاده کنید. تا چربی صورت را متعادل کنید. تمیز کردن پوست صورت در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت می‌تواند بسیار موثر باشد.

مراقبت از پوست های ترکیبی

افرادی که پوست های ترکیبی دارند باید از همان روش اصلی مراقبت از پوست های خشک و چرب پیروی کنند. اما باید این روش ها را متعادل کرده و طوری طراحی کنند که سبک جدید به شیوه زیر حاصل شود:

استفاده از تمیز کننده ها: برای تمیز کردن این پوست ها هم باید از پاک کننده های ملایم استفاده شود. برای پاک کردن این نوع پوست ها نباید از پاک کننده های دارویی استفاده کرد. این پاک کننده ها کمی قوی تر از پاک کننده های ملایم هستند.” کافی است یک بار در روز صورت خود را با این محصول بشویید. مگر اینکه در بعضی قسمت های صورتتان چربی قابل توجهی دارید.

استفاده از اسید سالیسیلیک: هر یک روز در میان از این محصول بر روی نقاطی از پوست که چربی اضافه دارید از این محصول استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده: برای مرطوب کردن قیمت چرب پوست به سراغ محصولات فاقد چربی حاوی SPF 30 بروید و برای مناطق خشک صورت از مرطوب کننده های قوی تر استفاده کنید.

کسانی که پوست ترکیبی دارند معمولا محصولات بهداشتی دارای مواد شیمیایی را بیش از اندازه قوی می‌دانند. مانند محصولاتی که دارای بنزوئیل پروکساید (داروی درمان جوش) هستند، که می‌توانند پوست را به شدت خشک‌ کنند و فعالیت غدد چربی نواحی چرب پوست را هم بیشتر کنند. در عوض محصولات دارای آبرسان با عصاره‌ طبیعی مثل خیار، چای سبز و بابونه می‌توانند رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کنند، در عین حال که پوست را تحریک نمی‌کنند و آرامش‌بخش هستند.

افراد با پوست ترکیبی نیز مانند افرادی که پوست خشک دارند بهتر است سراغ محصولات آرایشی و بهداشتی که که عطر و رایحه دارند نروند؛ چرا که هر دو این مواد رطوبت طبیعی پوست را از بین می‌برند. به جای آن از محصولاتی که دارای عصاره‌های طبیعی و بدون الکل (no-Alcohol) هستند بیشتر استفاده کنید.

مانند پوست‌ چرب و پوست خشک پاکسازی پوست ترکیبی نیز ضروری است. با پاکسازی و اسکراب ملایم پوست به طور مرتب می‌توانید مطمئن شوید سلول‌های مرده پوست را از منافذ پوست جدا کنید تا چربی و آلودگی داخل منافذ پوست حبس نشوند.

مرطوب کننده پوست اهمیت دارد اما پیدا کردن یک مرطوب کننده که هم برای پوست خشک و هم برای پوست چرب مناسب باشد کار سختی است؛ به همین دلیل ما پیشنهاد می‌‌کنیم که در طول روز از ۲ نوع مرطوب کننده متفاوت استفاده کنید، یک مرطوب کننده برای نواحی خشک که آبرسان قوی و دارای ترکیبات مغذی باشد و یک مرطوب کننده آبرسان بدون چربی (oil-free) برای نواحی چرب صورت. درواقع هر کدام از پوست‌های چرب، خشک یا ترکیبی می‌توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشد. پوست‌های حساس همیشه مقداری قرمز و ملتهب هستند و از بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نمی‌توانند استفاده کنند. کسانی که پوست حساس دارند نباید به هیچ وجه از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند. پوست حساس همانطور که از اسمش مشخص است ممکن است به مواد مختلفی حساسیت نشان دهد که پوست‌های دیگر نشان نمی‌دهند .

مراقبت از پوست حساس

برای این نوع پوست به این دلیل که به راحتی تحریک می‌شود، بسیار مهم است که از مواد طبیعی بدون اسانس شیمیایی و بدون الکل استفاده کنید. عصاره‌های طبیعی آلوورا و بابونه آرامبخش‌های طبیعی برای پوست حساس هستند و می‌توانید از محصولاتی که دارای این نوع عصاره‌ها هستند استفاده کنید. ماسک‌های خانگی می‌توانند در رفع حساسیت پوست موثر باشند. اگر می‌خواهید از محصولات آماده و معروف هم استفاده کنید، دقت کنید که حتما محصولات مخصوص پوست حساس باشند.

هنگام شستن پوست دقت کنید که به آرامی این کار را انجام دهید و اصلا از لیف و برس‌ صورت زبر استفاده نکنید. پاک کننده‌های روغنی می‌توانند برای پوست شما مناسب باشند. برای پاک کردن آرایش و شست‌و‌شوی صورت باید از محصولات بسیار ملایم بدون رنگ، اسانس و الکل استفاده کنید. شستن بیش از حد پوست باعث خشکی بیش از حد و همچنین حساس شدن بیش از حد پوست می‌شود.

آفتاب و پوست حساس

پوست‌های حساس در برابر آفتاب می‌توانند به شدت آسیب پذیر باشند. پس مطمئن شوید که بدون کرم ضد آفتاب با UV بالای ۵۰ که بافت سبکی دارند از خانه بیرون نمی‌روید. کرم ضد آفتاب و لوازم آرایشی که بافت سنگین دارند اصلا برای پوست حساس مناسب نیستند.