شما چند سال تان است؟ آیا چروک هایی روی صورت تان به وجود آمده است؟ آیا نگران پیر شدن پوست تان هستید؟ در هر سن و سالی که باشید حتما به پیر شدن فکر کرده اید و این که پوست شما به مرور زمان در حال از دست دادن جوانی و طراوت خود است. آیا استفاده از کرم های ضدپیری موثر هستند؟ پاسخ این سوال مثبت است. اما باید در نظر داشته باشید زمان صحیح استفاده از این نوع کرم ها، قبل از ایجاد آسیب های جدی و پدیدار شدن چین و چروک های روی پوست است

روند پیر شدن پوست به طور ژنتیکی برنامه ریزی شده است و به شکل غیرقابل مشاهده، از 25 تا 30 سالگی آغاز می شود.

بازسازی سلولی کند می شود، پوست حالت کشش و سختی اش را از دست می دهد و چروک ها ظاهر می شوند. حدفاصل بین چشم ها و لب ها، مناطقی هستند که بیشتر از بقیه نقاط دچار چین و چروک می شوند.اما علاوه بر این عوامل ژنتیکی، عناصر خارجی هم در ایجاد چروک روی پوست نقش دارند.

چرا بعضی‌ها پوستشان زودتر از دیگران پیر می‌ شود؟

روند پیر شدن پوست با استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض آفتاب، سرما، باد و خشکی سرعت می گیرد. برخی از این عوامل عامل تولید رادیکال های آزاد هستند. رادیکال های آزاد مولکول های زائدی هستند که سیستم متابولیسم سلولی را برهم می زنند و باعث پیری زودرس پوست می شوند. تغییرات هورمونی یائسگی نیز بر پوست زنان تأثیر می گذارد. در واقع، در زمان یائسگی، با کاهش شدید هورمون های زنانه، پوست نازک می شود و رو به خشک شدن می رود

دو نوع چروک اصلی وجود دارد:

نوع اول چروک‌هایی که ناشی از انقباض ماهیچه‌های زیرین پوست است، مانند خطوطی که روی پیشانی یا اطراف دهان ایجاد می‌ شود. این چروک‌ها اغلب عمیق و مشخص بوده و به ویژه موقع حرف زدن و حالت دادن به صورت، بارزتر می ‌شوند.

نوع دوم چروک‌هایی است که به مرور زمان و با بالا رفتن سن خود را نشان می ‌دهند. دلیل ظهور این نوع چروک‌ها، از دست رفتن کلاژن و بافت کششی پوست است. با بالا رفتن سن، کاهش بافت‌های پشتیبانی‌کننده پوست همراه با کاهش حجم استخوان، عمق چروک‌ها را بیشتر نمایان می ‌سازد. در این باره بهترین کار استفاده از کرم برای درمان چروک‌های سطحی و استفاده از مواد پُرکننده برای چروک‌های عمقی است .

چه سنی از ضد چروک استفاده کنیم ؟

به طور ایده آل، در سن 35 سالگی. اما زمان مصرف صحیح این نوع کرم ها بیشتر متناسب با نوع پوست و میزان آسیب دید گی آن است و نه سن و سال. در حقیقت، کرم های مخصوص دور چشم می توانند خیلی زودتر هم مورد استفاده قرار بگیرند، زمانی که لکه های سیاه دور چشم، چین و چروک ها و یا پف زیر چشم به عنوان نشانه های پیری کم کم شروع به پدیدار شدن می کنند باید بدانید هنگام استفاده و کمک گرفتن از این نوع کرم ها فرا رسیده است. بهتر است با توجه به عامل مهم آفتاب و عامل بسیار مهم ژنتیک حتما از سن ۲۰ سالگی مصرف کرم دور چشم رو جدی گرفته و از سن ۲۵ سالگی کرم ضد چروک رو توی برنامه زندگی خودتان بگنجانید .  در مقابل اگر شما فردی هستید که آبرسان خوبی به لحاظ داخلی و موضعی برای پوستتان در نظر می گیرید، یعنی آب به میزان کافی در روز نوشیده و دائما از مرطوب کننده ها و برای پوستتان بهره می گیرید و بر روی پوست مادر و پدرتان به نسبت سنشان چین و چروک زیادی نمی بینید، شروع مصرف این قبیل محصولات از ۳۵ سالگی برای شما کافی است .

کرم های ضد پیری برای پوست های جوان زیادی غنی اند

کرم های ضد پیری با ترکیبات بسیار غنی، بسیار سنگین و پوشاننده اند. این کرم ها وقتی روی پوست هایی که به آن نیاز ندارند، قرار می گیرند، با مسدود کردن منافذ ، پوست را خفه می کنند و در نهایت باعث ایجاد جوش و التهاب می شوند.

ترکیبات، مناسب پوست های جوان نیستند

ترکیبات موجود در کرم های ضد پیری، پوست را تحت فشار می گدارند که سریع تر نو شود. با این روش، سلول های مرده سریع حذف و سپس جایگزین می شوند. در حالی که چنین روندی برای پوست هایی که هنوز جوان اند، توصیه نمی شود، این فرآیند باعث از دست رفتن انعطاف پذیری، مقاومت و رطوبت پوست های جوان می شود

مواد تشکیل دهنده این نوع کرم ها چیست؟

توصیه می کنیم هنگام خرید هر یک از این کرم ها بر روی جلد یا پشت کِرم به دنبال کلماتی مثل رتینول (نوعی ویتامین آ از نوع ویتامین های محلول در چربی)، اسید هیالورونیک (یک ترکیب شیمیایی آلی)، پپتید (پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتید تشکیل شده اند.) ، کوآنزیمQ10 (کمک آنزیم)، ویتامین C ، ویتامین E، ویتامین K اِستم سِل ( سلول های بنیادی)، اسیدگلیکولیک (ترکیب طبیعی موجود در شکر) و لاکتیک اسید باشند بگردید و در انتها اگر تمایل دارید پوست تان روشن تر هم به نظر برسد به دنبال کرمی با ترکیباتی شامل لیکوریس و یا کوجیک اسید باشید .

اقدامات کلیدی پیشگیری از چروک

پاک کردن آرایش، اکسیژنه و هیدراته (آب رسانی) کردن پوست، محافظت در مقابل آفتاب، اقداماتی ضروری برای همۀ سنین هستند. بهترین پیشگیری، مراقب مؤثر از پوست در مقابل امواج ماوراء بنفش است (با در سایه قرار گرفتن و استفادۀ دائمی از کرم های محافظت کننده).

چگونگی تاثیر انواع ضد چروک

کرم دور چشم: این محصول می‌تواند پوست حساس دور چشم را مرطوب و نرم نگه دارد و از به وجود آمدن چین و چروک و خط روی گوشه‌های بیرونی چشم جلوگیری کند. این خطوط گاهی آنقدر عمیق می‌شوند که به ان چروک‌های پنجه کلاغی گفته می‌شود. برای پر کردن این نوع چروک، باید از ضد چروک‌های قوی‌تر استفاده کرد.

کرم شب: کرم شب غلیظ‌‌تر از کرم روز بوده و هنگام خواب تاثیر بسزایی در جلوگیری از پیری پوست دارد.  این کرم‌ها سرشار از مواد مغذی، ویتامین، رتینول و در برخی موارد لایه‌بردار هستند. گفته می‌شود شب، بهترین زمان برای کمک به بازسازی پوست است.

کرم روز: در کنار کرم شب باید از کرم روز استفاده کرد تا از حساسیت پوست کاسته شود. کرم‌های روز معمولا حاوی فیلترهای ضدآفتاب‌اند؛ البته استفاده از کرم‌های روز به معنی عدم استفاده از کرم ضدآفتاب نیست. کرم روز حاوی مرطوب کننده نیز هست و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.

سرم: سرم به پوست نفوذ کرده و میزان رطوبت آن را بهبود می‌بخشد. بدین ترتیب تاثیر سریع‌تری دارد.

لایه بردارها: این دسته از محصولات کمک می‌کنند تا پوست از شر سلول‌های مرده‌ خلاص شده و فرایند جوان‌سازی آن تسریع شود.

توصیه می شود

  • از 30 سالگی، برای پیشگیری از پدیدار شدن چروک دور چشم، به طور منظم از مواد لایه بردار استفاده کنید، ضمناً برای تغذیۀ این ناحیه می توانید کرم های مخصوص را در این ناحیه بمالید.
  • از 35 سالگی، می توانید مصرف کرم های ضد چروک و کرم های شب را آغاز کنید.
  • از 40 تا 50 سالگی، باید آثار تغییرات هورمونی را با تغذیۀ پوست و فعال کردن مجدد فعل و انفعالات چربی ها، محدود کنید.
  • تغذیه ای متعادل، سرشار از ویتامین ها، ریز مغذی ها و برخی اسید های چرب (امگا 3 و امگا6) نیز برای زیبایی پوست توصیه می شود .